Euro 2024: Πορτογαλία - Γαλλία 5-3 πέν. (0-0 κ.α.): Εκδίκηση στα πέναλτι οι «μπλε» - Το πανόραμα

Euro 2024: Η Γαλλία είναι η δεύτερη ομάδα που «έκλεισε» θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, καθώς επικράτησε 5-3 στα πέναλτι απέναντι στην Πορτογαλία.
Γαλλία
Πρόκριση για τη Γαλλία στα ημιτελικά και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία
EPA/ROBERT GHEMENT, ΑΜΠΕ
4'

Οι «μπλε» του Ντιντιέ Ντεσάν θα είναι ο αντίπαλος της Ισπανίας στον πρώτο ημιτελικό του Euro 2024. Η Γαλλία ήταν η μεγάλη νικήτρια του δεύτερου προημιτελικού, κόντρα στην Πορτογαλία, παίρνοντας το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, στη διαδικασία των πέναλτι, 5-3, με τον Ζοάο Φέλιξ να είναι ο μοιραίος για τους Ίβηρες, μια και ήταν ο μοναδικός που αστόχησε από την… άσπρη βούλα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγαλύτερη διάθεση να κλείσουν τους χώρους προς την περιοχή τους, με αποτέλεσμα να λείπουν οι καλές στιγμές στην επίθεση. Πρώτη απειλή ήρθε στο 20’ για την Γαλλία, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα ήταν στην σωστή θέση στο δυνατό σουτ του Τέο Ερνάντες, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Εμπαπέ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, αλλά οι Ντιόγκο Κόστα και Ρούμπεν Ντίας έδιωξαν προ του Καντέ.

Η… απάντηση για τους Πορτογάλους ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο, όταν στο 42’ ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να προκαλέσει προβλήματα στον Μενιάν.

Μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τη Γαλλία να δείχνει μεγαλύτερη διάθεση για να επιτεθεί, αλλά στο 50’ ο Ντιόγκο Κόστα μπλόκαρε το σουτ του Εμπαπέ και δύο λεπτά αργότερα, το γύρισμα του νέου άσου της Ρεάλ Μαδρίτης προς τον Κολό Μουανί δεν ήταν το καλύτερο και χάθηκε η ευκαιρία για κάποια απειλή.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Πορτογαλία έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά, στο 61’ ο Μπερνάντο Σίλβα βρέθηκε απέναντι στον Μενιάν, έκανε το σουτ, αλλά ο πορτιέρο της Γαλλίας απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Κανσέλο πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Ίβηρες απείλησαν εκ νέου, αυτή τη φορά με τον Βιτίνια, ο οποίος έκανε με τη μία το σουτ, από το γύρισμα του Λεάο, αλλά ο Μενιάν ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε και στην συνέχεια έδιωξε με το σώμα σε κόρνερ το «τακουνάκι» του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Γάλλοι ανέβασαν στροφές και στο 66’ ο Ρούμπεν Ντίας έβαλε σωτήριο τάκλιν σε δυνατό σουτ του Κολό Μουανί μέσα από την περιοχή και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καμαβινγκά αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί που ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γύρισμα του Κονσεϊσάο, με το σουτ του να περνάει άουτ και στο 102’ ο Ουπαμεκανό έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Λεάο.

Η νέα ευκαιρία για την Πορτογαλία ήρθε στο 108’ με τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από τη σέντρα του Κονσεϊσάο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μενιάν. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.