Super League: Η βαθμολογία στην πρεμιέρα μετά τις νίκες ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού

Super League: Με το… δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός στο νέο πρωτάθλημα μετά τις νίκες τους επί των Πανσερραϊκού και Βόλου, αντίστοιχα.

ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός
Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και η βαθμολογία της Super League
Eurokinissi
2'

Στην Τούμπα, ο Πρωταθλητής Ελλάδας, ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του. Οι «ασπρόμαυροι» μπορεί να μην έπεισαν με την απόδοσή τους, αλλά πήραν το «τρίποντο» 3-2 απέναντι στον Πανσερραϊκό που έδειξε ανταγωνιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Μάλιστα, τα «Λιοντάρια» ήταν αυτά που άνοιξαν το σκορ στο 31’ με το εύστοχο πέναλτι του Μπετανκόρ, αλλά η… απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, στο 35’ με το δεύτερο πέναλτι του αγώνα και σκόρερ τον Σβαμπ.

Οι Θεσσαλονικείς ευτύχησαν να προηγηθούν πριν το ημίχρονο, αφού στις καθυστερήσεις ο Οζντόεφ διαμόρφωσε το 2-1. Όμως, ο Σαλαζάρ στο 49’ έφερε το ματς στα ίσια (2-2) αλλά το δεύτερο πέναλτι και τρίτο στο ματς του Σβαμπ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Την ίδια ώρα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ο Ολυμπιακός είχε πιο εύκολο έργο κόντρα στον Βόλο. Ο Ροντινέι άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, ενώ στο 31’ ο Λούκα Βιγιαφάνιες άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, αντικρίζοντας δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα ενός λεπτού. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μασούρας στο 73’ αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος.