Ώρα τελικών για τους Μάβερικς!

Οι Ντάλας επικράτησαν δύσκολα των Θάντερ με σκορ 100-96...
1'

Οι Ντάλας επικράτησαν δύσκολα των Θάντερ με σκορ 100-96, έκαναν το 4-1 στην σειρά των τελικών της Δύσης και προκρίθηκαν στους τελικούς του ΝΒΑ μετά από πέντε χρόνια.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Μάβερικς ήταν οι Ντιρκ Νοβίτσκι και Σον Μάριον, οι οποίοι είχαν από 28 πόντους ενώ από την άλλη πλευρά ο Γουέστμπρουκ είχε 31 πόντους και από 23 είχαν οι Ντουράντ και Χάρντεν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με οκτώ (30-38) στη δεύτερη περίοδο και παρότι στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, εννέα λεπτά πριν το φινάλε έφτασαν ξανά στο +8 (85-77).

Η Θάντερ έφτασε σε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (90-94) με τριάμισι λεπτά να απομένουν για το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 8-0 (98-94) χάρη σε ένα τρίποντο του Νοβίτσκι και πέντε πόντους του Σον Μάριον. Με δύο βολές του Γουέστμπρουκ η Θάντερ επανήλθε στο ματς (98-96), αλλά ο Κιντ πήρε επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο σουτ του Νοβίτσκι και δύο βολές του Γερμανού έφεραν τους «Μαβς» στο 100-96, 13’’ πριν το τέλος, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Δωδεκάλεπτα: 26-27, 52-55, 72-76, 100-96.

Μάβερικς: Νοβίτσκι 26 (9/9 βολές, 7/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μάριον 26 (8 ριμπ., 3 ασίστ, 3 τάπες), Μπαρέα 14 (5 ασίστ, 4 ριμπ.), Τέρι 12, Τσάντλερ 9 (9 ριμπ.), Κιντ 2 (10 ασίστ, 7 ριμπ.), Χέιγουντ 7, Στογιάκοβιτς 3, Στίβενσον 1.

Θάντερ: Γουέστμπρουκ 31 (9/9 βολές, 11/25 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ριμπ., 5 ασίστ), Ντουράντ 23 (4/6 βολές, 5/15 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπ.), Χάρντεν 23 (6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Κόλισον 12 (12 ριμπ.), Μέινορ 5, Πέρκινς (8 ριμπ.), Σεφολόσα, Κουκ.