Σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης οι δήμοι Αχαρνών, Αγίων Αναργύρων - Καματερού και Χαϊδαρίου
Σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης κηρύχθηκαν οι δήμοι Αχαρνών, Αγίων Αναργύρων - Καματερού και Χαϊδαρίου, με απόφαση της Περιφέρειας Αθηνών.
![Σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης οι δήμοι Αχαρνών, Αγίων Αναργύρων - Καματερού και Χαϊδαρίου](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2015/10/24/agioi_anargyroi.jpg?t=bUPpofNKSa6B0R0x9q1vAw)
Σε σχετική ανακοίνωση αναφέρεται ότι η «απόφαση αυτή κρίθηκε αναγκαία, προκειμένου να αντιμετωπισθεί η δυσμενής κατάσταση που έχει δημιουργηθεί εξαιτίας των ακραίων καιρικών φαινομένων που έπληξαν τους συγκεκριμένους δήμους την περασμένη Πέμπτη.
Η εν λόγω κήρυξη θα ισχύει για τρεις μήνες και ο συντονισμός ανατίθεται στους δήμους Αχαρνών, Αγίων Αναργύρων - Καματερού και Χαϊδαρίου»
«Η Περιφέρεια Αττικής, την Παρασκευή, 23 Οκτωβρίου, εισηγήθηκε στη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, να κηρύξει τους τρεις δήμους σε κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης, βάσει του ν. 3013/20012, του ν. 3852/2010 (Καλλικράτης) και του Γενικού Σχεδίου Πολιτικής Προστασίας «Ξενοκράτης».
Τελικά, η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας εξουσιοδότησε, σήμερα, Σάββατο, 24 Οκτωβρίου, την Περιφερειακή Αρχή, για την εφαρμογή της προβλεπόμενης νομοθεσίας», αναφέρεται σε ανακοίνωση της Περιφέρειας.