Βασιλιάς Ληρ στο Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν
Tο «Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν» και ο Καλλιτεχνικός Οργανισμός «ΑΣΤΥΘΕΑ» παρουσιάζουν από αυτό το Σάββατο 3 Μαίου 2014, την εμβληματική τραγωδία του Ουίλιαμ Σαίξπηρ «Βασιλιάς Ληρ» στη σκηνή του θεάτρου στην οδό Φρυνίχου, στην Αθήνα.
![Βασιλιάς Ληρ στο Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/05/03/de561cf2e1e4689251249f0a32f52195.jpg?t=n9Z_H6U6epekNWLHwnJLEw)
Με επίκεντρο τον τραγικό ήρωα και περιβάλλον τις σκοτεινές δολοπλοκίες που εξυφαίνονται χάριν της εξουσίας την οποία παραδίδει ο γερασμένος και μωρός βασιλιάς, η παράσταση εστιάζει στην εγκατάλειψη, τη μοναξιά και την «εξ αποκαλύψεως» συνειδητοποίηση από τους ήρωες των απλών, όχι όμως και αυτονόητων, αξιών - όπως η αγάπη και η ανθρώπινη φύση καθ' αυτή.
Η μετάφραση του κλασικού έργου του Σαίξπηρ είναι του Διονύση Καψάλη, ο οποίος είναι και ποιητής ενώ οι Πατρινοί τον θυμούνται και από την ιδιότητα του ως διευθυντή του Μορφωτικού Ιδρύματος της Εθνικής Τράπεζας στην Πάτρα, στην Κορίνθου και πλ. Γεωργίου.
Η δραματουργική επεξεργασία και η σκηνοθεσία είναι του Γιάννη Παπαγιάννη ενώ τη μουσική έχει γράψει ο ταλαντούχος και βραβευμένος Πατρινός μουσικός, μέλος της μπάντας των «Γύρω Γύρω», Σταύρος Γασπαράτος.
Κοστούμια - σκηνικός διάκοσμος: Βασιλική Σύρμα
Σχεδιασμός φωτισμού: Μελίνα Μάσχα
Ηχητικός σχεδιασμός: Θέμης Παντελόπουλος & Φοίβος Παπαγιάννης
Επιμέλεια κίνησης: Χριστιάνα Κοσιάρη
Βοηθός σκηνοθέτη: Ξανθή Ραυτοπούλου.
Ερμηνεύουν οι: Χάρης Εμμανουήλ, Μαριάννα Πολυχρονίδη, Δημήτρης Λιόλιος, Σωτήρης Τσακομίδης, Γιώργος Οικονόμου, Νικόλας Παπαγιάννης, Ελένη Βλάχου, Βασίλης Ζώης, Ηρώ Διαμάντη ενώ στο ρόλο του Βασιλιά Ληρ εμφανίζεται ο Δημήτρης Παπαγιάννης.
Διαβάστε επίσης:
Castles in the air: Έκθεση στη Mare gallery στην Κρήτη
Trending
![Θα γίνει μεγάλος σεισμός στην Ελλάδα; - Τι λέει ο Παπαδόπουλος για την πρόβλεψη Ολλανδού ερευνητή](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/12/6149dfc6-1720771490640-283742860-gerasimos-papadopoulos.jpg?t=5jvMXShzfpfVtom9jDV0Kw)