Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίθηκε στα πέναλτι η ΑΕΛ – Στην επόμενη φάση Κηφισιά και Καμπανιακός

Κύπελλο Ελλάδας: ΑΕΛ, Κηφισιά και Καμπανιακός πήραν τα πρώτα τρία εισιτήρια για την τέταρτη φάση της διοργάνωσης.

Κύπελλο Ελλάδας
INTIME SPORTS
2'

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία του διημέρου στο Κύπελλο Ελλάδας.

Στο συγκλονιστικότερο ματς της ημέρας (14/9), η ΑΕΛ έκαμψε την αντίσταση του Μακεδονικού στα πέναλτι (3-1), έπειτα από το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Την πρόκριση πήρε κι η Κηφισιά, η οποία λύγισε 1-0 τον Εθνικό Νέου Καραμιδίου. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο ήταν ο Λουίς Ρότσα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 20’.

Την παράταση χρειάστηκε για να κριθεί ο νικητής στον αγώνα του Καμπανιακού με την Ηλιόπουλη. Οι γηπεδούχοι νίκησαν 1-0, χάρη στο τέρμα του Κολλαρά στο 103’.

Αξίζει να θυμίσουμε ότι από την επόμενη φάση «μπαίνουν» στη διοργάνωση κι ομάδες από τη Super League. Η κλήρωση θα διεξαχθεί το μεσημέρι της Τρίτης (17/9) στις 14:00.

Η 3η φάση στο Κύπελλο Ελλάδας

• Κηφισιά - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0
  • Καμπανιακός - Ηλιούπολη 1-0 (0-0 κ.δ.)
  • 15/09 16:30 Νέα Ιωνία - Αναγέννηση Άρτας

*Εκκρεμεί η τύχη του αγώνα της δεύτερης φάσης, Αιγέας Πλωμαρίου - Απόλλων Ευπαλίου. Ο νικητής θα φιλοξενήσει την Καβάλα για την τρίτη φάση.

Οι ομάδες της Super League που μπαίνουν στην τέταρτη φάση: Άρης, Asteras AKTOR, ΟΦΗ, Παναιτωλικός, Λαμία, Βόλος, Ατρόμητος, Athens Kallithea, Λεβαδειακός, Πανσερραϊκός.