Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Με 17.700 οι «πράσινοι» στο ντέρμπι
Ολοκληρώθηκε η σύσκεψη για τα μέτρα ασφαλείας του «αιώνιου» ντέρμπι της Δευτέρας (20/1) μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ.
![Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Με 17.700 οι «πράσινοι» στο ντέρμπι](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/01/15/c863d9025c71d84fb529624dd7d6a42f.jpg?t=49xtwpVucQDVfyexUwJpvg)
Όπως ανακοινώθηκε από τους «πράσινους», στην διάθεση των οπαδών του «τριφυλλιού» θα τεθούν 17.700 «μαγικά χαρτάκια» ενώ θα αφαιρεθούν τα πτυσσόμενα τμήματα 103β, 105β και 107β.
Αναλυτικά, στην ανακοίνωση αναφέρεται:
«Τα μέτρα ασφαλείας για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό
Ευρεία σύσκεψη πραγματοποιήθηκε για τη λήψη μέτρων ασφαλείας κατά τη διεξαγωγή του αγώνα Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού, τη Δευτέρα 20/1/2014 και ώρα 7.30μ.μ στο ΟΑΚΑ. Στη σύσκεψη έλαβαν μέρος ο Διευθυντής Βορειοανατολικής Αττικής, Ταξίαρχος κ. Γιώργος Ζαφειρόπουλος, με ανώτερους αξιωματικούς της ΕΛΑΣ, ο Γενικός Διευθυντής του ΕΣΑΚΕ, κ. Γιώργος Κονδύλης, οι εκπρόσωποι της ΚΑΕ Παναθηναϊκός κ.κ. Γιώργος Μοιρέας και Μιχαήλ Γεωργαντής, οι εκπρόσωποι της ΚΑΕ Ολυμπιακός κ.κ Χρήστος Σταυρόπουλος και Κωνσταντίνος Ζαχαρόπουλος, ο εκπρόσωπος του ΟΑΚΑ κ. Δημήτρης Βαλασιάδης και ο εκπρόσωπος της ΔΕΑΒ κ. Κωνσταντίνος Αγγέλου.
Κατόπιν της σύσκεψης αποφασίστηκαν τα κάτωθι:
-Από την ΚΑΕ Παναθηναϊκός θα εκδοθούν 17.700 εισιτήρια
-Θα αφαιρεθούν και θα απομακρυνθούν τα πτυσσόμενα τμήματα 103β, 105β και 107β.
-Θα συμπτυχθούν κατά οχτώ (8) σειρές καθισμάτων επί τριάντα οχτώ (38) θέσεων το πτυσσόμενο τμήμα των κερκίδων 134β, 136β και 138β.
-Θα απομακρυνθούν από τον περιβάλλοντα χώρο του κλειστού του ΟΑΚΑ όλα τα κινητά σιδερένια κιγκλιδώματα πλην αυτών που θα χρησιμοποιηθούν για τις ανάγκες του αγώνα.
-Δεν θα υπάρχει μεγαφωνική εγκατάσταση όπισθεν του πάγκου του Ολυμπιακού.
-Θα τοποθετηθεί διπλό προστατευτικό δίχτυ σε σχήμα «Γ»
-Η προσέλευση των φιλάθλων του Παναθηναϊκού θα γίνει μεμονωμένα χρησιμοποιώντας κατά κύριο λόγο τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.
-Θα πραγματοποιηθούν αυστηροί προέλεγχοι στους φιλάθλους σε δύο και τρεις ζώνες περιμετρικά του κλειστού του ΟΑΚΑ όπου θα αποκλεισθεί η μεταφορά εντός της εγκατάστασης απαγορευμένων ή άλλων επικίνδυνων αντικειμένων καθώς και η απομάκρυνση όσων τυχόν θα στερούνται εισιτηρίων.
-Δεν θα επιτραπεί η είσοδος στο Γυμναστήριο σε φιλάθλους που θα φέρουν πανό ή πλακάτ με προκλητικό ή υβριστικό περιεχόμενο.
-Οι φίλαθλοι που θα προσέλθουν στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση θα φέρουν μαζί τους την Αστυνομική ταυτότητα ή το διαβατήριό τους μαζί με το εισιτήριο που θα κατέχουν.
-Οι Θύρες του κλειστού του ΟΑΚΑ θα ανοίξουν στις 5μ.μ της Δευτέρας 20/1/2014.
-Δεν ισχύουν οι κάρτες ελευθέρας πλην εκείνων του ΕΣΑΚΕ».