Άνετα ο Πανιώνιος τον Ηρακλή

Τέλος στο σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών έβαλε σήμερα ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Γιώργου...

1'

Τέλος στο σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών έβαλε σήμερα ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβλήθηκε του Ηρακλή στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 94-76, σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική, υποχρεώνοντας παράλληλα τον «Γηραιό» στην όγδοη συνεχή ήττα του.

Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο, μην επιτρέποντας στον Πανιώνιο να κάνει το παιχνίδι του, με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με τους Νεοσμυρνιώτες στο +3 (27-24). Στη συνέχεια, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν... στροφές και στο 15΄ έφτασαν με τρίποντο του Βούγιανιτς στο +11 (38-27), ενώ στο 19΄ το προβάδισμα του Πανιωνίου έφτασε τους 18 πόντους (47-29). Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22 πόντους διαφορά (59-37), χάρη σε κάρφωμα του Κοβίλ, ενώ στη συνέχεια συντήρησαν αυτό το προβάδισμα, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη νίκη.

Πανιώνιος-Ηρακλής 94-76
Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-33, 72-52, 94-76.
Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Καλδίρης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ, Αθανασούλας 10 (1), Βούγιανιτς 26 (4), Γιαννόπουλος 6 (2), Τσιάρας 13 (3), Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 2, Ιωάννου 2, Κοβίλ 10, Παραγιός 2, Μπάρλος 17 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Μπόουλντιν 19 (2), Δεμερτζής 2, Παπανικολόπουλος 10, Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 10, Πέτροβιτς 14 (2), Κοπρίβιτσα, Δέσπος, Ηλιάδης 10, Εϊτουταβίτσιους 2, Λαμπρόπουλος 9.