Νέα απάντηση της Δούρου σε Ντινόπουλο
Νέα απάντηση της Ρένας Δούρου στον Αργύρη Ντινόπουλο με αφορμή τις τελευταίες δηλώσεις του υπουργού Εσωτερικών σε τηλεοπτική εκπομπή.
![Νέα απάντηση της Δούρου σε Ντινόπουλο](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/11/04/dourou.jpg?t=44g74_r0mDsGn4t2kpmxZA)
Σχολιάζοντας τις δηλώσεις του Αργύρη Ντινόπουλου στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου από το επιτελείο της κυρίας Δούρου αναφέρουν μεταξύ άλλων ότι: «Ο κ. υπουργός αναφέρθηκε πολλές φορές σε δημάρχους που τον «παρακάλεσαν» για λίγους διορισμούς στους δήμους... Ωστόσο τα προβλήματα των πολιτών δεν μπορούν να επιλύονται στα υπουργικά γραφεία, από δημάρχους – επαίτες, που έρχονται να... παρακαλέσουν τον υπουργό για τον διορισμό λίγων υπαλλήλων στους δήμους τους. Η εικόνα του δημάρχου – επαίτη απάδει του αξιώματος και του θεσμού της Αυτοδιοίκησης. Είναι προφανές ότι ο ρόλος της Τοπικής Αυτοδιοίκησης ως επαίτη είναι αυτός που έχει επιλέξει και υποστηρίζει η σημερινή κυβέρνηση. Επαίτη που ευθυγραμμίζεται με τις κεντρικές, μνημονιακές πολιτικές επιλογές της κυβέρνησης» .
Αναφερόμενοι στα «περί δημοσιεύματος» που ανάγκασε τη Δούρου να μην αναθέσει την εργολαβία καθαριότητας οι συνεργάτες της νέας Περιφερειάρχου υπογραμμίζουν τα ακόλουθα:
«Ψευδώς, ο κ. υπουργός είπε ότι αν δεν είχε υπάρξει το λασπολογικό δημοσίευμα, η Περιφερειακή Αρχή θα είχε αναθέσει την εργολαβία καθαριότητας. Είναι προφανές ότι ο κ. υπουργός επιλέγει να ταυτιστεί με το συκοφαντικό δημοσίευμα, «αγνοώντας» ότι η Περιφερειακή Αρχή δεν έχει υπογράψει καμία εργολαβία. Όπως επιλέγει να αγνοεί ότι η Περιφερειακή Αρχή δεν έχει υπογράψει και σειρά άλλων διαγωνισμών (πληροφορικής, πυροπροστασίας ΕΜΑΚ Άνω Λιοσίων, κ.α.) γιατί έτσι έκρινε ότι επιβάλλει η προάσπιση του δημοσίου συμφέροντος και όχι διαπλεκόμενες εκδοτικές σκοπιμότητες. Ασύγγνωστη άγνοια ή συνειδητή επιλογή; Οι πολίτες οφείλουν να γνωρίζουν».
Trending
![Κοιλιά «πλάκα» με μία κίνηση: Βάλτε κάθε πρωί στον καφέ σας αυτό το υλικό και κάψτε άμεσα το λίπος](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/31/e2d61d4a-kafes-epipedi-koilia.jpg?t=nuNNxnb-XCWENUE_BAMchg)