Δραγασάκης: Απλή «συναυλία» η εκδήλωση έναρξης της ελληνικής Προεδρίας
Σε υποτίμηση της απουσίας του ΣΥΡΙΖΑ από την τελετή έναρξης της ελληνικής Προεδρίας, προέβη σήμερα στην Ολομέλεια της Βουλής, ο βουλευτής του κόμματος και Δ' αντιπρόεδρος του Κοινοβουλίου, Γιάννης Δραγασάκης, κατά τη διάρκεια συζήτησης επερώτησης της ΔΗΜΑΡ.
![Δραγασάκης: Απλή «συναυλία» η εκδήλωση έναρξης της ελληνικής Προεδρίας](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/01/10/b20d875dbc8294939530698b47089512.jpg?t=2n8RUMXPvlGEaabOorEX_Q)
Παρεμβαίνοντας την ώρα που ο υπουργός Αιγαίου, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, επέπληττε τη ΔΗΜΑΡ για την απουσία του Φώτη Κουβέλη από την επίσημη έναρξη της Προεδρίας, ο κ. Δραγασάκης χαρακτήρισε απλή «συναυλία» την εκδήλωση. «Εννοείτε τη συναυλία; Γιατί και εγώ νιώθω παράξενα που δεν πήγα. Αισθάνομαι ότι δεν πήγα σε κάποιο ουσιαστικό σημαντικό γεγονός» σχολίασε ειρωνικά από τη θέση του προεδρεύοντος ο Γιάννης Δραγασάκης, για να συμπληρώσει σε άλλο ύφος:
«Στις πραγματικές διαδικασίες της Προεδρίας, κύριε Βαρβιτσιώτη, θα μας έχετε εκεί με τις απόψεις μας και τις θέσεις μας». Από πλευράς ΔΗΜΑΡ, η βουλευτής του κόμματος, Νίκη Φούντα, υπενθύμισε πως κατά την εκδήλωση «στο Μέγαρο υπήρχε αντιπροσωπεία βουλευτών του κόμματος της» και παρατήρησε: «Η Δημοκρατική Αριστερά είναι ένα κόμμα που έκανε πάρα πολλά για να παραμείνει η χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση σε μια πολύ δύσκολη στιγμή. Όταν δημιουργούμε εντυπώσεις μέσα σε αυτή την αίθουσα, πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί, σεβόμενοι πέντε πράγματα και πέντε θυσίες -υπερβάσεις που έχουν γίνει από κάποιους άλλους».
Trending
![Το φυσάνε και δεν κρυώνει στην Τουρκία με τις γαλανόλευκες εμφανίσεις της Ολυμπιακής ομάδας τους](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/27/28ba736d-tourkoi-galanoleyka1.jpg?t=hQiJUmV7ISOSG6rOTwX1wA)