Πορεία μνήμης και στη Θεσσαλονίκη
Λίγο πριν τις 18:00 το απόγευμα ξεκίνησε η καθιερωμένη πορεία και στη Θεσσαλονίκη για την εξέγερση του Πολυτεχνείου.
![Πορεία μνήμης και στη Θεσσαλονίκη](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2011/11/17/12797cf9227c42456d7528fbb50e4ff3.jpg?t=LVnsACfjJaq4T0OYceCiOA)
Στη συγκέντρωση στο προαύλιο της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ έλαβαν μέρος εκατοντάδες άτομα όλων των ηλικιών ενώ στις 17:00 η Τροχαία διέκοψε την κυκλοφορία των οχημάτων στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Στην κεφαλή της πορείας βρέθηκαν εκπρόσωποι συλλόγων φοιτητών και φυλακισθέντων εξορισθέντων αντιστασιακών της περιόδου 1967-1974, εργατικών συνδικάτων, κ.α. φορέων, ενώ ακολουθούν χιλιάδες διαδηλωτές, κρατώντας πανό και φωνάζοντας συνθήματα.
Η δεύτερη πορεία ξεκίνησε λίγο μετά τις 6 το απόγευμα, από την πλατεία Σιντριβανίου, και η δεύτερη πορεία, στην οποία συμμετέχουν άτομα που πρόσκεινται στον αντεξουσιαστικό χώρο.
Η αστυνομική δύναμη ήταν και στη συμπρωτεύουσα ισχυρή η οποία είχε παραταχθεί περιμετρικά γύρω από τα πανεπιστήμια, αλλά και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)