Σέρρες: Εξιχνίαση κλοπής σιδηροδρομικού υλικού
Ένας 45χρονος είναι ο δράστης της κλοπής σιδηροδρομικού υλικού του ΟΣΕ που πραγματοποιήθηκε στις 17 Φεβρουαρίου στη σιδηροδρομική γραμμή του Σταθμού Μυρρίνης Σερρών, όπως αναφέρει η αστυνομία, ο οποίος ταυτοποιήθηκε μετά από έρευνα και αξιοποίηση πληροφοριών.
![Σέρρες: Εξιχνίαση κλοπής σιδηροδρομικού υλικού](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/03/03/6acfca0388b40af878ed74e376a73568.jpg?t=0Z85h_o7ZFSeWk4LdOvlJA)
Όπως προέκυψε ο 45χρονος αφαίρεσε από τη σιδηροδρομική γραμμή του σταθμού Μυρρίνης Σερρών 250 μεταλλικούς στρωτήρες, βάρους πενήντα κιλών περίπου ο καθένας και ψιλό υλικό για το δέσιμο της γραμμής, σε απόσταση περίπου εκατόν πενήντα μέτρων.
Ο δράστης πούλησε την επόμενη μέρα έναντι χρηματικού ποσού το κλεμμένο υλικό του Ο.Σ.Ε. σε άγνωστο άτομο. Σύμφωνα με υπεύθυνο του Ο.Σ.Ε. η συνολική χρηματική αξία των αφαιρεθέντος υλικού ανέρχεται στις 12.500 ευρώ.
Η δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του, θα αποσταλεί στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Σερρών, ενώ προανάκριση διενεργεί το Α.Τ. Νέας Ζίχνης Σερρών.