Οι ΔΙΑΛΟΓΟΙ του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος
Έχοντας ολοκληρώσει την πρώτη διαδικτυακή τους συζήτηση γύρω από τη νέα συνθήκη της αποστασιοποίησης, οι ΔΙΑΛΟΓΟΙ του ΙΣΝ πραγματοποιούν την Τετάρτη 29 Απριλίου στις 18:30 το δεύτερο live webcast με θέμα: «Infodemic».
![Οι ΔΙΑΛΟΓΟΙ του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2020/04/23/snf_dialogues_-_infodemic_live_webcast.jpg?t=LiJE9JivW8U_ve5AKQXkzg)
Η έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση εν μέσω πρωτόγνωρων και έκτακτων καταστάσεων αποτελεί οδηγό για όλους μας, γι’ αυτό και οι ΔΙΑΛΟΓΟΙ μέσα από μια ανοιχτή συζήτηση με δημοσιογράφους αναζητούν το πώς ο καταιγισμός πληροφοριών από πηγές πολλαπλής προέλευσης και η εξαιρετικά γρήγορη εξάπλωση τους, αποτελεί το νέο δεδομένο στην ενημέρωσή μας.
Τι συμβαίνει ωστόσο όταν ένα νέο φαινόμενο το διερευνά παράλληλα η επιστημονική και η δημοσιογραφική κοινότητα; Η ανάγκη «ελεύθερης» διάθεσης δεδομένων αλλά και η ανάγκη εξειδίκευσης ώστε αυτά τα δεδομένα να γίνουν ικανές «πηγές» επιστημονικής, και όχι μόνο, ενημέρωσης θα βρεθούν στον πυρήνα του live webcast των ΔΙΑΛΟΓΩΝ.
![](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2020/04/23/1718103090250-468608451-snf_dialogues_-_infodemic_live_webcast.jpg?t=qO2STrIL1YSLxZbxdol2lA)
Στους ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ με θέμα το “Infodemic” συμμετέχουν οι: - Ιωάννα Σουφλέρη, Διδάκτωρ Μοριακής Βιολογίας, Αρχισυντάκτρια ΒΗΜΑScience - Τάσος Τέλλογλου, Δημοσιογράφος – ρεπόρτερ Ant1 - Θανάσης Τρομπούκης, Δημοσιογράφος, Project Manager iMEdD Lab.
Για να παρακολουθήσετε το επόμενο webcast των ΔΙΑΛΟΓΩΝ με τίτλο “Infodemic’’, πραγματοποιήστε online εγγραφή εδώ: https://www.eventora.com/el/Events/snf-dialogues-2020-04-B.
Τους ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ επιμελείται και συντονίζει η Άννα-Κύνθια Μπουσδούκου.
Ακολουθήστε τη μηνιαία σειρά εκδηλώσεων «ΔΙΑΛΟΓΟΙ» μέσα από τα social media:
www.facebook.com/SNFDialogues
https://www.instagram.com/snfdialogues/
#SNFDialogues
#FreedomOfSpeech
Trending
![«Αλλάζω Συσκευή 2»: Επιστρέφει ανανεωμένο με νέες αλλαγές - Ποιες συσκευές θα περιλαμβάνονται](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/28/a495d145-hlektrikes-syskeves.jpg?t=wOUut7aLj16roKlXB0tMrA)
![Το φυσάνε και δεν κρυώνει στην Τουρκία με τις γαλανόλευκες εμφανίσεις της Ολυμπιακής ομάδας τους](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/27/28ba736d-tourkoi-galanoleyka1.jpg?t=hQiJUmV7ISOSG6rOTwX1wA)