Οι ρυθμιστές του θηλασμού: Η ορμόνη της μητρότητας και η ορμόνη της αγάπης
Οι ορμόνες που παίζουν βασικό ρόλο στο θηλασμό είναι δύο: η προλακτίνη και η οξυτοκίνη. Η πρώτη ελέγχει την παραγωγή του γάλακτος και η δεύτερη την απελευθέρωσή του.
![Οι ρυθμιστές του θηλασμού: Η ορμόνη της μητρότητας και η ορμόνη της αγάπης](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2016/11/06/thilasmos.jpg?t=Omell7K4Ew4N8AdrwniWyA)
Οι ορμόνες από τη στιγμή της σύλληψης είναι οι πρωταγωνίστριες της εγκυμοσύνης. Τη στηρίζουν, δίνουν το σύνθημα για να ξεκινήσει ο τοκετός, ρυθμίζουν την παραγωγή του μητρικού γάλακτος. Χάρη στις ορμόνες το σώμα σας αλλάζει και προετοιμάζεται για να φιλοξενήσει το έμβρυο που μεγαλώνει.
Διαβάστε περισσότερα: mothersblog.gr
Trending
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή